Blog Arşivleri

Kadir Gecesi

Görsel

KADİR GECESİ MESAJI

ankara_kale_by_ankarasevdam

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
Sevgili Peygamberimizin (sav) dilinde evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olarak ifade edilen mübarek Ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşırken 1 Temmuz Cuma’yı 2 Temmuz Cumartesi’ye bağlayan gece, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir gecesine bir kez daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.
Kadir gecesi, değerini bizzat Kur’an-ı Kerim’den almıştır. Kur’an-ı Kerim, bu geceye müstakil bir sure tahsis ederek, gecenin en güzel biçimde tasvirini yapmıştır.
Her sene Allah’tan bir bağış, Peygamberden bir armağan gibi gelen Kadir gecesinin anlatıldığı Kadir suresi, bizlere üç mesaj getirmiştir:
Birincisi, Kadir gecesini değerli kılan “yaradılış bilgisinin ders kitabı” olan Yüce Kur’an’ın ilk nüzûlüne şahit olmuş olmasıdır. Onun kadrini yücelten, Aziz Kur’an’ın rahmet yüklü evrensel mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Aynı şekilde Müslümanların Allah katındaki değerini yücelten, kadrini kıymetini yüce kılan da Kur’an-ı azîmuşşandır. Bu gece biz müminlere düşen en büyük vazife, kalbimizin semasına Kur’an-ı Kerim’i yeniden indirmektir.
İkinci mesaj, her Kadir gecesinin müminlere her yıl bir ömürlük bir fırsat sunmuş olmasıdır. “Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır” ayeti, Kadir gecesinin bir ömürlük zamana eş değer olduğunu anlatmaktadır. Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel imkân sunmaktadır. Bu yönüyle Kadir gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önündedir; Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet ve umut kapısı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir. Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.
Üçüncü mesaj, vahiy meleği Cebrail aleyhi’s-selâm ile Allah’ın meleklerinin Kadir gecesinde yeryüzüne selâm ve esenlik getirmek üzere inmeleridir. Kur’an’ın nüzulü hürmetine bir kez yaşanan bu hadise, Cenab-ı Hakk’ın biz müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekerrür etmektedir.

Kaynak: http://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/kadir-gecesi-mesaji/37897?getEnglish=

Okuduklarımdan

Görsel

Merhaba blog dostlarım,

Yolu tesadüfen bloğuma düşen sevgili misafirler size de merhaba,

ResimMart Bogurtken Yagmur

İşte size son zamanlarda okuduğum kitapların bazıları. Bu aralar kitap okuma potansiyelim çok iyi.  Kitaplarımı internet üzerinden Kitap Yurdu sitesinden alıyorum. Hem seçtiğim kitapların yorumlarına bakıyorum, hem yeni çıkan kitaplardan haberdar oluyorum. İndirimli alıyorum ve en güzeli de kargo ayağıma kadar getiriyor. Eee daha ne olsun 🙂

Size Ocak ayında okuduğum kitaplarımı tanıtayım. Şubat kitapları da bir sonraki postun konusu olsun inşallah.

Mart Menekşeleri/Sarah Jio

Yağmur Sonrası/Sarah Jio

Şahika&Feraye/Sinan Akyüz

Sarah Jio’nun kitaplarında öyküler, anlatım  benzer olsa da kafa dağıtmak için sıkmadan okunuyor.

Mart Menekşelerinin Kitap Yurdundaki tanıtımına burdan

Yağmur Sonrası’nın tanıtımına burdan

Böğürtlen Kışını da önceki ay okumuştum ona da burdan

ve Şahika&Feraye’nin tanıtımına burdan bakabilirsiniz.

Doğrusu içlerinde en çok beni etkileyen kitaplar Şahiha&Feraye ve Yağmur sonrası oldu.

Ama diğerleri de gayet güzeldi.  Ocak sonu burnumdaki kemik eğriliği nedeniyle ameliyat olup iki hafta raporlu olunca da bol bol kitap okumaya vaktim oldu.

Sizlere de tavsiyem özellikle Şahiha&Feraye’yi okumanız olacak. bol kitaplı bol okumalı günler sizin olsun.

Sevgiler.

Mutlu Yıllar

Görsel

Merhaba Blog Komşularım, Arkadaşlarım, İzleyicilerim,

Yepyeni bir yıla girmişken bloğumun bu kadar uzun süre sessiz kalmasına gönlüm razı olmadı.

Yeni yılda  yeni umutlar, yeni bekleyişler, hayaller, aşk, mutluluk, sağlık, huzur ve bol şans hepimizin olsun.

2014_YeniYil

Yakında son zamanlarda okuduğum kitapları paylaşacağım. Bekleyin çok yakında